Więcej informacji
Newsletter
Nowości i promocje
zapisz się
Szybki kontakt
Nasza konsultantka jest dostępna 24h w celu udzielenia informacji o naszej ofercie wycieczek na Mauritius
Napisz, a my oddzwonimy
wyślij

lub zadzwoń:

Tel. + 48 71 336 51 28
Kom. 607 322 035


info@mauritius24.pl

Tagi strony

Klimat na Mauritiusie


Kiedy najlepiej odwiedzić Mauritius?

     Ponieważ na Mauritiusie nie występują ekstremalne warunki klimatyczne, można go odwiedzić właściwie przez cały rok, dzięki czemu wyspa uzyskała strategiczną przewagę na rynku turystycznym. Jego klimat rzeczywiście przyciąga coraz więcej turystów, co zapewnia mu wysoką pozycję na liście czołowych wakacyjnych destynacji.  Mauritius jest fascynującą mieszanką mikroklimatów, na którą wpływa przede wszystkim jego unikalne położenie na Oceanie Indyjskim, w pobliżu kontynentu afrykańskiego i nieprzeciętna, niezwykle zróżnicowana rzeźba terenu. Generalnie wszystkie klimaty, występujące na wyspie są bardzo łagodne, ciepłe, słoneczne z występowaniem przelotnych opadów. Różnica sezonowa nie jest aż tak bardzo odczuwalna, co sprawia, że właściwie każdego miesiąca jest ciepło, ale także opady mogą pojawić się właściwie w każdym momencie.


      Wybór terminu zależy przede wszystkim od preferowanego przez Państwa sposobu spędzania czasu. Z wyłączeniem szczytu sezonu cyklonów (styczeń i luty), od grudnia do marca, kiedy to woda jest najbardziej przejrzysta, na Mauritiusie istnieją najlepsze warunki do nurkowania, okres od czerwca do sierpnia jest najlepszym czasem do oddania się szaleństwom surfowania, a od października do kwietnia pojawiają się doskonałe warunki dla dużych połowów. Jednak dla niektórych z Państwa okres od grudnia do kwietnia, kiedy to długie dni mogą okazać się zbyt gorące i wilgotne, a zagrożenie cyklonów wisi w powietrzu może wydawać się najmniej zachęcający, wówczas idealnym rozwiązaniem jest zima na Mauritiusie, przypadająca na okres od maja do listopada, kiedy to ciągu dnia ma miejsce nieznaczny spadek temperatury, a mniejsza ilość opadów i wilgotność sprawiają iż, jest to jeden z najpiękniejszych momentów na wizytę w tej bajkowej krainie.

      Na wyspę warto udać się w czasie trwania jednego z licznych, barwnych świąt: styczeń/luty – Cavadee - hinduskie, mistyczne święto wieńczące okres postu oraz Chiński Nowy Rok lub październik - hinduskie święto światła Divali.


Klimat panujący na wyspie:

  • Mauritius położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego.
  • Planując wyjazd należy pamiętać o tym, że Mauritius leży na półkuli południowej, w związku z tym pory roku występują tam odwrotnie niż w naszej strefie klimatycznej.
  • Rzeźba powierzchni decyduje o lokalnym zróżnicowaniu. Zachodnie wybrzeża otrzymują znacznie mniej opadów(ok.1000 mm rocznie) niż wschodnie (1500 - 2320 mm). Natomiast część wschodnia wyspy odznacza się mniejszymi amplitudami temperatur niż część zachodnia.
  • Na Mauritiusie wyróżnia się porę deszczową i porę suchą, nie można ich jednak jednoznacznie określić, bowiem położenie i ukształtowanie wyspy sprawia, że pogoda trudna jest do zdefiniowania i przewidzenia - na przykład na południu może być całkiem inna niż na północy. Z pewnością w centralnej części Mauritiusa pora deszczowa występuje od stycznia do lutego. Chmury deszczowe, które napływają tu od wschodu, zatrzymują się dopiero w wyższych częściach wyspy (właśnie w części centralnej), dlatego na wybrzeżu w tym czasie jest mniej opadów.
  • Mauritius często nawiedzają cyklony, głównie między listopadem a lutym. Cyklony przynoszą huraganowe wiatry i ulewne deszcze. Mało kiedy dotknięta jest bezpośrednio wyspa, ale cyklony w okolicy wysp powodują częste burze.
  • Można powiedzieć, że klimat na Mauritiusie jest niezbadany, ale jest to bardzo typowe dla każdego tropikalnego kraju.


Szczegółowe dane dotyczące klimatu na Mauritiusie:

 

  • W najcieplejszych miesiącach, to znaczy od stycznia do kwietnia, temperatury wynoszą około 30°C w ciągu dnia, nocą wahają się w granicach 20 – 22 °C. Zimą, to znaczy w okresie lipiec - wrzesień, średnie temperatury wynoszą około 25 °C w ciągu dnia i 16 - 18 °C nocą. W głębi wyspy utrzymują się stosunkowo stabilne temperatury: około 27 °C w ciągu dnia i 20 °C nocą.
  • Temperatura morza jest na Mauritiusie na prawdę bardzo przyjemna przez cały rok. Wynosi zazwyczaj aż 28 °C, zimą może spaść o kilka stopni, ale takie obniżenie temperatury nie jest odczuwalne, gdyż woda nadal jest bardzo ciepła.
  • Słońce świeci średnio przez 8-9 godzin dziennie, ale zależy to od pory roku. Zimą może świecić o godzinę mniej.
  • Ilość opadów wynika z topografii Mauritiusa. Najwięcej opadów notuje się w centralnym płaskowyżu: aż 3500 milimetrów. Może się zdarzyć, że deszcz pada tu nieprzerwanie na przykład przez cały tydzień, natomiast na północy wyspy w ogóle nie pada. Na wybrzeżu wyspy spada około 1000 mm opadów na rok. Wysoka wilgotność panuje w ciągu całego roku. Najwyższa jest w centralnej części wyspy, gdzie osiąga nawet 90%, w pozostałej części kraju i na wybrzeżu wynosi około 75 %. Z drugiej strony jest to idealne miejsce dla alergików i astmatyków.


Poniższa tabelka obrazuje szcegóły dotyczące klimatu na wyspie:    Wybór należy do Państwa, ale jedyne co warto zapamiętać to fakt, iż o każdej porze roku spodziewać się można czegoś zupełnie innego!

 

WsteczStrona Główna Drukuj
Logo Mauritius
Polski Związek Organizatorów Turystyki - Polish Tour Operators Association
copyright Unique Moments 2007-2015